Jak jazz wpłynął na niektórych z Państwa ulubionych muzyków rockowych?

0 Comments

Jeśli w rozmowie pojawia się temat Pink Floyd lub Beatlesów, prawdopodobnie nie jest to rozmowa o muzyce jazzowej. Podczas gdy ci legendarni wykonawcy są znani jako gwiazdy rocka, szokujące może być to, jak bardzo artyści jazzowi, tacy jak Duke Ellington i Louis Armstrong, wpłynęli na utwory rockowe, takie jak “Time” i “Honey Pie”. Te klasyczne rockowe hymny dzielą podobne elementy stylistyczne z charakterystycznymi tonami i wzorcami rytmicznymi jazzu.

We wczesnych latach XX wieku populacja Nowego Orleanu była mieszanką osób ze wszystkich części świata. Tradycje muzyczne wszelkiego rodzaju – blues, ragtime i inne – połączyły się w nowe brzmienie, znane jako jazz. najwcześniejszą formą jazzu. Początkowo styl ten był grany w salach tanecznych, ale po tym, jak pierwsze nagrania trafiły na winyl w 1917 roku, dźwięk trafił do głównego nurtu.

Niektóre z wielkich nazwisk tamtych czasów to:

– Miles Davis.

Charlie Parker.

Louis Armstrong.

– Duke Ellington.

Wpływ jazzu wciąż rezonuje ponad sto lat po tym, jak te pierwsze nuty wezwały pary na parkiet. Mając znaczący wpływ na każdy gatunek muzyczny, jazz szczególnie wpływa na rock and rolla.

Donald Fager i Walter Becker stworzyli zespół rockowy Steely Dan, którego charakterystyczne brzmienie wyraźnie czerpie z jazzu. Współczesny hip-hop również czerpie wiele z jazzu. Niezależnie od tego, czy jest to wpływ tonu, czy unikalnych dźwięków, wielu artystów hip-hopowych łączy klasyczny styl muzyczny w swojej twórczości. Amerykański kolektyw hip-hopowy A Tribe Called Quest zaprosił do współpracy mistrzów jazzu Roberta Glaspera i Kurta Rosenwinkela na swoim albumie “The Renaissance.”

Doceniając jazz

Niektórzy z najsłynniejszych muzyków rockowych na świecie, w szczególności Elvis Presley, uważali jazz za główny wpływ na ich muzykę. Współczesne hymny Chucka Berry’ego i Rolling Stonesów mają swoje korzenie w jazzie. Zaczynając jako tygiel kulturowy, jazz stał się wpływowym i fundamentem naszych ulubionych piosenek dzisiaj.

Proszę poszerzyć swoją wiedzę na temat świat jazzu zwiększa Państwa zdolność do cieszenia się muzyką z innych gatunków. Kiedy zrozumieją Państwo, skąd wyewoluowała Państwa ulubiona muzyka, zyskają Państwo nowe uznanie dla tej ewolucji. Aby doświadczyć najnowszej iteracji muzyki, która rozpoczęła się tak dawno temu, proszę odwiedzić Birdland i proszę sprawdzić najnowsze występy jazzowe na żywo.

Image: Piotr Piatrouski

Tags: , , , , , , ,